W jaki sposób można wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych?


29-03-2022r.

www.ogniwatrakcyjne.pl

W jaki sposób można wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych?


Poprzez żywotność baterii trakcyjnych rozumiemy zdolność do efektywnej i w pełni wydajnej pracy na przestrzeni określonej liczby cykli ładowania. Dla nowoczesnych akumulatorów trakcyjnych standardem jest żywotność na poziomie 1500 cykli ładowania. To teoria. W praktyce, o żywotności w dużej mierze decyduje sposób eksploatacji. Czy istnieją sposoby, które pozwolą przedłużyć żywotność baterii trakcyjnych? Możemy wskazać przynajmniej trzy takie sposoby!


Systematyczne przeglądy i serwis akumulatorów trakcyjnych

Akumulatory trakcyjne to dość złożone systemy, które różnią się rodzajem zastosowanego elektrolitu, napięciem oraz pojemnością. Na żywotność baterii w dużej mierze wpływa systematyczne serwisowanie, wymiana części eksploatacyjnych, a także szybkie naprawianie ewentualnych usterek. Dlatego też, zaleca się, aby baterie trakcyjne przechodziły przegląd przynajmniej raz do roku. Maksymalna żywotność baterii deklarowana przez producenta często zakłada, że bateria systematycznie poddawana serwisowaniu. Jeśli zaniedbamy tą kwestię, żywotność może się diametralnie skrócić, a jednocześnie, wzrośnie ryzyko usterki.


Prawidłowe ładowanie baterii

Bardzo ważne jest umiejętne i prawidłowe ładowanie baterii. Zacznijmy od tego, że akumulatorów trakcyjnych nie powinno się rozładowywać do końca, ponieważ nie służy to ich żywotności. Zaleca się ładować baterie w sytuacji, gdy posiada ona jeszcze 15-25% energii. Takie ładowanie jest dużo bezpieczniejsze i mniej obciąża baterię, a co za tym idzie, nie skraca jej żywotności w tym stopniu, co częste ładowania „od zera”. Istotną rolę odgrywają także nowoczesne prostowniki, które są w stanie dużo szybciej i bezpieczniej ładować akumulatory trakcyjne.


Prawidłowa eksploatacja urządzeń wyposażonych w baterię trakcyjną

Wózki widłowe nieprzypadkowo wymagają stosownych uprawnień do ich prowadzenia. Nie chodzi tu jedynie o posługiwanie się ciężkimi i dużymi ładunkami, ale również o specyfikę pracy pojazdów wyposażonych w baterie trakcyjne. Takie urządzenia powinny być eksploatowane przez osobę z odpowiednim przeszkoleniem. Pracownik musi zdawać sobie sprawę ze specyfiki pracy, ponieważ to od niego w głównej mierze zależeć będzie nie tylko kondycja baterii, ale i całego pojazdu.


Na ile skuteczne są sposoby wydłużania żywotności baterii trakcyjnych?

Żywotność akumulatora deklarowana przez producenta baterii to jedynie teoria. W ten sposób producent informuje nas o czasie, w jakim urządzenie będzie w stanie efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Załóżmy jednak, że bateria była serwisowana i prawidłowo eksploatowana. Czy po 1500 cyklach ładowania po prostu przestanie działać? Absolutnie nie. Taka bateria wciąż może dobrze wywiązywać się ze swoich zadań, ale należy brać poprawkę na to, że krótszy czas pracy oraz dłuższy czas ładowania przy tak długo eksploatowanych bateriach będzie czymś całkowicie normalnym. W tej sytuacji dobrym pomysłem może być regeneracja akumulatora.Aktualności z naszego bloga


29-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

W jaki sposób można wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych?


CZYTAJ WIĘCEJ
22-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Regeneracja akumulatora – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?


CZYTAJ WIĘCEJ
15-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Jak dobrać odpowiednią baterię trakcyjną do urządzenia?


CZYTAJ WIĘCEJ