Regeneracja akumulatora – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?


22-03-2022r.

www.ogniwatrakcyjne.pl

Regeneracja akumulatora – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?


Każdy akumulator i bateria trakcyjna posiada określoną przez producenta żywotność wyrażoną poprzez liczbę cykli ładowania. Należy pamiętać o tym, że kolejne ładowania mogą prowadzić do stopniowego skrócenia czasu pracy. Czy w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wymiana baterii na nową? Absolutnie nie! Korzystnym rozwiązaniem wciąż może okazać się profesjonalna regeneracja akumulatora.


Na czym polega regeneracja akumulatorów trakcyjnych?

Intensywna eksploatacja akumulatorów trakcyjnych z czasem prowadzi do skrócenia czasu pracy oraz wydłużenia czasu ładowania baterii. To proces całkowicie normalny. Każda bateria ma swoją żywotność, a prawidłowa eksploatacja jest w stanie jedynie spowolnić nieuchronne procesy starzenia. Problemem jest gromadzenie się siarki, zużywanie elektrolitu, a także części eksploatacyjnych, a także ogólny spadek kondycji poszczególnych podzespołów. Regeneracja akumulatorów to proces, który polega na odwróceniu tych procesów. Polega na dokładnym oczyszczeniu akumulatora z siarki i zanieczyszczeń, wymianie części eksploatacyjnych, a także wyeliminowaniu ewentualnych usterek.


W jakich sytuacjach regeneracja baterii jest dobrym rozwiązaniem?

Regeneracja akumulatorów jest zalecana przede wszystkim w sytuacjach, gdy bateria była prawidłowo eksploatowana – przestrzegano systematycznego serwisowania, a także zasad prawidłowego ładowania. Takie akumulatory prawdopodobnie znajdują się w lepszym stanie technicznym i proces regeneracji pozwoli tu uzyskać bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Na regenerację baterii często decydują się właściciele firm dysponujących szeroką flotą pojazdów elektrycznych. Wymiana akumulatorów we wszystkich pojazdach i urządzeniach wiązałaby się z ogromnymi kosztami.


Ile posłuży regenerowany akumulator?

To kwestia bardzo indywidualna i zależna w dużej mierze od tego, jaki był stan wyjściowy przed regeneracją. Bardzo istotny jest również sam przebieg regeneracji. Usługę tą powinna wykonywać wykwalifikowana i doświadczona firma, taka jak Kronos. Jeśli regeneracja akumulatora została przeprowadzona zgodnie z zasadami i normami, wówczas akumulator może odzyskać nawet do 90% swojej pojemności bazowej. Należy mieć jednak na względzie, że procesy zużywania będą postępować nieco szybciej, niż w przypadku nowych akumulatorów. Niemniej jednak, regenerowana bateria trakcyjna może podziałać bez zarzutu spokojnie przez kilka lat.


Ile kosztuje regeneracja akumulatorów trakcyjnych?

Regeneracja baterii i akumulatorów trakcyjnych kosztuje zazwyczaj od 1500 do 3000 tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, w jakiej technologii wykonany został akumulator, a także, jaki był stan wyjściowy. W wielu sytuacjach regeneracja akumulatora okazuje się nawet o 50-75% tańsza w porównaniu z zakupem nowego akumulatora. W związku z tym, regeneracja jest szczególnie opłacalna w sytuacji, gdy do wybranego urządzenia lub pojazdu dedykowane są bardzo drogie modele baterii lub gdy firma posiada flotę złożoną z wielu pojazdów elektrycznych.Aktualności z naszego bloga


29-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

W jaki sposób można wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych?


CZYTAJ WIĘCEJ
22-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Regeneracja akumulatora – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?


CZYTAJ WIĘCEJ
15-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Jak dobrać odpowiednią baterię trakcyjną do urządzenia?


CZYTAJ WIĘCEJ