Lista najczęściej zadawanych pytań


Prostowniki i baterie trakcyjne, części i akcesoria zamienne NEOS

Pytania i odpowiedzi


   Na czym polega regeneracja akumulatorów trakcyjnych?

Każdy akumulator posiada maksymalną liczbę cyklów ładowania. Nie oznacza to jednak, że po uzyskaniu tej liczby bateria przestaje działać. Z czasem znacząco skraca się jednak czas pracy oraz wydłuża czas ładowania. W takich sytuacjach wymiana baterii nie jest jedynym rozwiązaniem. Regeneracja baterii i akumulatorów trakcyjnych może zaoferować im drugie życie oraz zagwarantować efektywne działanie przez kolejne lata. Regeneracja baterii może być nawet o 50-75% tańsza w porównaniu z zakupem nowego akumulatora.

   Jakie zastosowanie posiadają baterie trakcyjne?

Baterie i akumulatory trakcyjne są niezastąpione na wszystkich gałęziach przemysłu. Stanowią źródło zasilania wózków widłowych, meleksów, urządzeń czyszczących (np. szorowarek), maszyn kolejowych, a także innych pojazdów o napędzie elektrycznym. Tego typu urządzenia i pojazdy są niezastąpione w przestrzeniach zamkniętych: na halach produkcyjnych, magazynach, w sklepach. Są one ciche, ekonomiczne i nie emitują szkodliwych substancji.

   Ile kosztują baterie trakcyjne?

Akumulatory i baterie trakcyjne różnią się między sobą technologią wykonania, napięciem oraz pojemnością. Duże znaczenie ma także renoma samego producenta. Zakup nowego akumulatora to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (w przypadku mniejszej pojemności i napięcia) lub kilkunastu tysięcy złotych za najnowocześniejsze modele odznaczające się dłuższą żywotnością, krótszym czasem ładowania oraz dłuższym czasem pracy. Jeśli firma posiada akumulatory trakcyjne, których czas pracy nie jest tak zadowalający, jak zaraz po zakupie, tańszym rozwiązaniem może być regeneracja baterii.

   Jak prawidłowo ładować akumulator?

Akumulatory powinny być ładowane w pomieszczeniach o dobrej wentylacji, z dala od materiałów łatwopalnych i źródeł ognia. Proces ładowania można rozpocząć w momencie, gdy bateria ulegnie rozładowaniu, ale zaleca się, aby ładowanie rozpocząć w momencie, gdy bateria nie rozładowała się całkowicie, a jej stan nie spadł poniżej 20% energii. W ten sposób można zachować dłuższą żywotność i sprawność akumulatorów trakcyjnych.

   Co warto wiedzieć o eksploatacji baterii trakcyjnych?

Eksploatacja baterii trakcyjnych powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanych pracowników posiadających stosowne uprawnienia. Ładownie baterii powinno odbywać się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Stacja ładownia powinna być usytuowana w miejscu o dobrej wentylacji i pozbawionym łatwopalnych przedmiotów. W tym pomieszczeniu powinien obowiązywać bezwzględny zakaz ryzykownych zachowań, takich jak: palenie czy spawanie. Baterie trakcyjne powinny być także systematycznie serwisowane (przynajmniej raz do roku), dzięki czemu na dłużej zachowają swoją żywotność i trwałość. Firma Kronos oferuje swoim Klientom mobilny serwis akumulatorów i baterii trakcyjnych w całej Polsce.

   Na jakie parametry akumulatorów trakcyjnych należy zwrócić uwagę?

Każde urządzenie, pojazd lub maszyna o napędzie elektrycznym posiada dedykowany akumulator wskazany przez producenta. Oznacza to, że w tym samym wózku widłowym nie będzie można zastosować różnych rodzajów baterii. Dlatego też, przy zakupie należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Każdy pojazd powinien posiadać szczegółową specyfikację, która pozwala na sprawdzenie parametrów dedykowanej baterii. Do najważniejszych czynników zaliczamy: napięcie, pojemność wyrażaną w amperogodzinach, technologię wykonania, a także wymiary.

   Czy baterie trakcyjne są trwałe?

Trwałość akumulatorów i baterii trakcyjnych zależy od komponentów i technologii zastosowanych przez producenta. Firma Kronos oferuje swoim klientom jedynie sprawdzone baterie odznaczające się najwyższą jakością wykonania. Takie akumulatory są bardzo trwałe i mogą dobrze służyć nawet przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że na trwałość baterii wpływa także sposób ich eksploatacji oraz serwisowania. Niewłaściwa eksploatacja oraz brak serwisu mogą być przyczyną skrócenia żywotności baterii oraz zwiększają ryzyko usterek.

   Czym są akumulatory trakcyjne?

Akumulatory trakcyjne opierają się na wykorzystaniu specjalistycznego elektrolitu, płynnego lub żelowego, który jest niezbędny do zasilania urządzeń, pojazdów oraz maszyn o napędzie elektrycznym. Akumulatory trakcyjne można wielokrotnie ładować, a prawidłowa eksploatacja i serwis stoją na straży niezawodnego i wydajnego działania takich baterii na przestrzeni wielu lat.