Jak dobrać odpowiednią baterię trakcyjną do urządzenia?


15-03-2022r.

www.ogniwatrakcyjne.pl

Jak dobrać odpowiednią baterię trakcyjną do urządzenia?


Sercem każdego urządzenia lub pojazdu o napędzie elektrycznym jest akumulator trakcyjny, który dostarcza energie elektryczną potrzebną do pracy. Baterie różnią się jednak technologią wykonania, wymiarami, a także kluczowymi parametrami pracy, a to sprawia, że akumulator musi być dobrany do specyfiki sprzętu, który ma zasilać. W tym artykule powiemy kilka słów o czynnikach, które należy wziąć pod uwagę na etapie wybierania odpowiedniego akumulatora trakcyjnego.


Jakie zastosowanie znajdują akumulatory trakcyjne?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o zastosowaniu baterii trakcyjnych. Są one niezbędne na wszystkich gałęziach współczesnego przemysłu. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania napędów spalinowych. Akumulatory trakcyjne znajdują się w wózkach widłowych, meleksach, szorowarkach oraz innych urządzeniach czyszczących, w niektórych maszynach kolejowych oraz innych pojazdach wyposażonych w napęd elektryczny. Każde z powyższych urządzeń ma określone prace do wykonania, a to oznacza, że posiada także określoną specyfikę. I właśnie na podstawie tej specyfiki dobiera się pasujące akumulatory trakcyjne.


Najważniejsze parametry baterii trakcyjnych

Zacznijmy od technologii, w jakich produkuje się baterie trakcyjne. Możemy wyróżnić akumulatory kwasowo-ołowiane, żelowe, litowe oraz AGM. Różnią się one rodzajem elektrolitu niezbędnego do zasilania urządzeń o napędzie elektrycznym. Kolejną kwestią jest napięcie baterii. Jest ono zależne od liczby zastosowanych ogniw. Zazwyczaj, jedno ogniwo daje napięcie 2V. Oznacza to, że akumulatory o napięciu 24V posiadają 12 ogniw, podczas gdy akumulatory 80V aż 40 ogniw. Pojazd lub urządzenie o napędzie elektrycznym zawsze posiadają dedykowane zasilanie o odpowiednim napięciu.


Kolejną istotną kwestią jest pojemność akumulatorów trakcyjnych wyrażana w amperogodzinach. Od pojemności zależy czas pracy urządzenia na jednym pełnym załadowaniu. Im większa pojemność, tym dłuższy czas pracy. W praktyce jednak, sama specyfika wykonywanej pracy również ma tutaj istotne znaczenie. Wybierając akumulatory trakcyjne należy zwrócić uwagę również na ich wymiary, jako iż wyżej wymienione parametry mają wpływ na to, jak duży jest akumulator. Tymczasem, w urządzeniu lub pojeździe elektrycznym miejsce na baterie jest ograniczone.


Jak dobrać akumulator pasujący do urządzenia lub pojazdu?

Zacznijmy od tego, że każdy pojazd, urządzenie lub maszyna o napędzie elektrycznym posiada szczegółową kartę specyfikacyjną dostarczaną przez producenta w momencie zakupu. Znajdziemy tu wszelkie informacje o dedykowanych rodzajach akumulatorów potrzebnych do prawidłowej pracy urządzenia. Być może nie posiadasz jednak takiej karty lub masz wątpliwości, czy konkretny model akumulatora pasuje do urządzenia. W takich sytuacjach warto skonsultować się z wykwalifikowanymi fachowcami dysponującymi dużym doświadczeniem. Firma Kronos może pochwalić się dobrze przeszkloną kadrą pracowników, którzy zaoferują Państwu fachowe doradztwo.Aktualności z naszego bloga


29-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

W jaki sposób można wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych?


CZYTAJ WIĘCEJ
22-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Regeneracja akumulatora – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?


CZYTAJ WIĘCEJ
15-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Jak dobrać odpowiednią baterię trakcyjną do urządzenia?


CZYTAJ WIĘCEJ