Jaką żywotność posiadają współczesne akumulatory trakcyjne?


8-03-2022r.

www.ogniwatrakcyjne.pl

Jaką żywotność posiadają współczesne akumulatory trakcyjne?


Żywotność akumulatorów trakcyjnych określa, jak długo dany akumulator będzie zapewniał efektywny czas pracy po naładowaniu baterii do pełna. Z czasem, nadmierne zasiarczenie akumulatora stopniowo skraca czas pracy, a jednocześnie wydłuża czas ładowania, co sprawia, że pojazd lub urządzenie wyposażone w ten akumulator nie działa już tak wydajnie i spędza więcej czasu w stacji ładownia. Jaką żywotnością mogą pochwalić się współczesne akumulatory trakcyjne?Co wpływa na żywotność baterii?

W pojazdach o napędzie elektrycznym stosuje się bardzo różne typy akumulatorów i baterii trakcyjnych. Wyróżniamy baterie kwasowo-ołowiane, żelowe, litowe oraz AGM. Kolejną kwestią jest napięcie oraz pojemność wyrażana w amperogodzinach. Duże znaczenie ma oczywiście wybór komponentów oraz technologii zastosowanych przez producenta akumulatora. To wszystko może mieć znaczenie w kontekście żywotności baterii.


Duże znaczenie ma również prawidłowa eksploatacja. Nie powinno się dopuszczać do głębokiego rozładowania akumulatorów. Ładowanie powinno się odbywać pod okiem wykwalifikowanych pracowników posiadających stosowne uprawnienia. Istotną kwestią jest także systematyczny serwis oraz wymiana części eksploatacyjnych. To właśnie nieprawidłowa eksploatacja jest główną przyczyną krótszej żywotności akumulatorów i baterii trakcyjnych.


Jaka jest żywotność nowoczesnych baterii trakcyjnych?

Żywotność baterii trakcyjnych wyraża się w cyklach ładowania. Normą dla nowoczesnych akumulatorów jest ok. 1500 cykli ładowania. Co to dokładnie oznacza? Producent deklaruje w ten sposób, że jego akumulator będzie się prawidłowo spisywał nawet do 1500 kolejnych ładowań pod warunkiem prawidłowej eksploatacji i serwisowania. A co się dzieje po uzyskaniu maksymalnej liczby cykli ładowania? O ile bateria była eksploatowana w sposób prawidłowy, prawdopodobnie dalej będzie działać bez zarzutu. Z czasem skraca się jednak czas pracy oraz wydłuża czas ładowania. Wciąż można jednak „uratować” taką baterię, poddając ja profesjonalnej regeneracji. Reasumując, zadbane akumulator są w stanie spisywać się bez zarzutu nawet przez kilkanaście lat.


Czy można wydłużyć żywotność akumulatora trakcyjnego?

Jak najbardziej! Jak już mówiliśmy, spory wpływ na żywotność baterii trakcyjnych ma eksploatacja. Zacznijmy od prawidłowego ładowania. Nie powinno się dopuszczać do głębokiego rozładowania akumulatora. Najlepiej jest ładować baterię gdy ta posiada jeszcze ok. 15-25% energii. Urządzenia i pojazdy wyposażone w taką baterię powinny być eksploatowane przez wyszkolonych pracowników posiadających stosowne uprawnienia. Do tego dochodzi kwestia serwisowania baterii i akumulatorów trakcyjnych. Wskazany jest serwis przynajmniej raz do roku. Przestrzegając tych kilku prostych zasad można skutecznie wydłużyć żywotność akumulatorów trakcyjnych.Aktualności z naszego bloga


29-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

W jaki sposób można wydłużyć żywotność baterii trakcyjnych?


CZYTAJ WIĘCEJ
22-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Regeneracja akumulatora – kiedy jest to opłacalne rozwiązanie?


CZYTAJ WIĘCEJ
15-03-2022r.
www.ogniwatrakcyjne.pl

Jak dobrać odpowiednią baterię trakcyjną do urządzenia?


CZYTAJ WIĘCEJ